CROSS COUNTRY

    Cross country is a unique sport, which attracts runners who often share certain characteristics: they like to run (of course), they like to read, they often are musicians, they are often artists, and they don’t mind being an individual on his/her own.  They also like the cohesiveness of the team that we strive to reach.

     Our HHS crosscountry teams have experienced plenty of success through the years, and I attribute this to the work ethic of our runners.  It takes a strong work ethic to learn to run 3.1 miles or 5K. Last fall our girls became the first state champions in cross country for HHS.

     We have a great area for practice in the dobies right here near HHS.  The courses that we run vary from flat to hilly, from a state park to a golf course. This year we will compete at Confluence Park in Delta, golf courses in Vail and Gypsum, the dobies here at HHS, Connected Lake State Park in Grand Junction, Jumbo Mountain near Paonia, and an open space/equestrian center in Colorado Springs.

     I would challenge you and encourage you to be a part of the HHS cross country team.

TOP TEN TIMES

GIRLS

1. Natalie Anderson 18:45-’12; Nike Southwest Regional@ Gilbert, Arizona

2. Natalie Anderson 18:54-‘10; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

3. Johanna Reed 18:57-‘09; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

4. Natalie Anderson 19:00-’12; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

5. Natalie Anderson 19:05-’13; Regional @ Confluence Park – Delta

6. Natalie Anderson 19:07-’13; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

7. Johanna Reed 19:15-‘08; State Meet @ Fort Collins - Fossil Ridge H.S.

7. Johanna Reed 19:15-‘09; State Meet @ Fort Collins - Fossil Ridge H.S.

9. Johanna Reed 19:20-‘08; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

10. Natalie Anderson 19:21-’12; Regional @ Confluence Park – Delta

BOYS

1. Garrett Marquardt 16:18-‘04; Regional @ Confluence Park - Delta

2. Cody Bartlett 16:21-’12; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

3. Cody Bartlett 16:25-’12; Regional @ Confluence Park - Delta

4. Rob Thayer 16:40-‘02; State @ Kent Denver

5. Andrew Tiedeman 16:43-’13; Delta Invitational @ Confluence Park - Delta

5. Gerardo Delgadillo 16:43-‘07; Anna Banana Invitational @ Connected Lakes

7. Andrew Tiedeman 16:47-’13; Regional @ Confluence Park – Delta

8. Vince Galgano 16:50-‘99; Delta County Meet @ Confluence Park - Delta

9. Garrett Marquardt 16:53-‘06; Regional @ Confluence Park - Delta

10. Philip McPherson 16:54-‘97; Delta County Meet @ Confluence Park - Delta

Number of Times in Top 10 at State Cross Country Meet

Natalie Anderson – 4

Jennifer Celis – 2

Johanna Reed – 2

Erin Thayer – 2

Andrew Tiedeman – 2

Mae Anderson – 1

Sophia Schelle – 1

Rob Thayer - 1

HHS CROSS COUNTRY

COURSE AND CLASS RECORDS

GIRLS BOYS

School Records: Natalie Anderson (18:45-’12) Garrett Marquardt (16:18-’04)

Freshmen: Natalie Anderson (18:54-’10) Jason Sturgis (18:32-’10)

Sophomores: Natalie Anderson (19:23-’11) Garrett Marquardt (16:18-’04)

Juniors: Natalie Anderson (18:45-’12) Andrew Tiedeman (16:43-’13)

Seniors: Johanna Reed (18:57-’09) Cody Bartlett (16:21-’12)

Delta (Confluence Park)

Freshmen: Cass Henion (19:28-’04) Mitch Murdoch (19:26-’06)

Sophomores: Natalie Anderson (19:39-’11) Garrett Marquardt (16:18-’04)

Juniors: Natalie Anderson (19:21-’12) Andrew Tiedeman (16:43-’13)

Seniors: Natalie Anderson (19:05-’13) Cody Bartlett (16:25-’12)

Battle Mountain Invitational (Beaver Creek Golf Course; Avon)

Freshmen: -------------------------¬ Zack Allen (26:02-’13)

Sophomores: Mae Anderson (23:36-’13) Will Drbohlav (24:32-’13)

Juniors: Tia Clock (34:11-’13) Andrew Tiedeman (19:02-’13)

Seniors: Natalie Anderson (22:00-’13) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Warrior Invitational (Central High School; Long’s Park)

Freshmen: Natalie Anderson (19:46-’10) Jason Sturgis (19:46-’10)

Sophomores: Natalie Anderson (20:11-’11) Andrew Tiedemann (18:10-’12)

Juniors: Natalie Anderson(20:13-’12) Trevor Walters (18:01-’10)

Seniors: Erin Jones (23:40-’11) Trevor Walters (17:34-’11)

Tiger Invitational (Grand Junction High School; Canyon View Park)

Freshmen: Natalie Anderson (19:58-’10) Tyrell Clock (20:12-’11)

Sophomores: Natalie Anderson (19:46-’11) Jason Sturgis (18:11-’11)

Juniors: Chelsy Reed (20:53-’11) Rob Thayer (17:35-’01)

Seniors: Vela Bair (22:16-’11) Trevor Walters (17:05-’11)

Eagle Valley Invitational @ Gypsum Golf Course

Freshmen: Mae Anderson (20:48-’12) Luke Yerion (19:51-’12)

Sophomore: Mae Anderson (20:59-’13) Andrew Tiedeman (17:25-’12)

Junior: Natalie Anderson (19:28-’12) Andrew Tiedeman (17:16-’13)

Senior: Natalie Anderson (19:50-’13) Cody Bartlett (16:59-’12)

Montrose Invitational

Freshmen: Teresa Bell (24:50-’00) John Zeldenthuis (23:01-’98)

Sophomores: Jamie Thayer (22:57-’98) Rob Thayer (20:00-’00)

Juniors: Jamie Thayer (23:49-’99) Randy Rogers (21:26-’97)

Seniors: Mary Groome (23:49-’99) Philip McPherson (19:14-’97)

Lake County Invitational (Leadville; Colorado Mountain College)

Freshmen: Audralea Coe (23:51-’02) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sophomores: Erin Thayer (20:38-’02) Cameron Cotten (20:37-’02)

Juniors: Teresa Bell (22:59-’02) Cameron Cotten (22:08-’03)

Seniors: Christine Henion (24:00-’02) Rob Thayer (17:22-’02)

Basalt (Crown Mountain Park)

Freshmen: Chelsy Reed (23:14-’09) Vikash Hypio (21:22-’08)

Sophomores: Johanna Reed (20:59-’07) Trevor Walters (19:05-’09)

Juniors: Johanna Reed (20:37-’08) Francisco Delgadillo (19:56-’07)

Seniors: Johanna Reed (20:18-’09) Gerardo Delgadillo (18:29-’07)

Gunnison Invitational (Western State)

Freshmen: Cass Henion (21:44-’04) Mitch Murdoch (20:50-’06)

Sophomores: Cass Henion (21:45-’05) Rob Thayer (19:03-’00)

Juniors: Mary Groome (22:10-’98) Garrett Marquardt (18:45-’05)

Seniors: Jamie Thayer (21:57-’00) Vince Galgano (17:49-’99)

Gunnison Invitational (Gunnison Community School)

Freshmen: Chelsy Reed (24:56-’09) Vikash Hypio (22:21-’08)

Sophomores: Jennifer Badding (25:16-’08) Trevor Walters (19:52-’09)

Juniors: Johanna Reed (21:21-’08) Cody Spiker (27:45-’09)

Seniors: Johanna Reed (21:58-’09) Sergio Rushing (20:09-’08)

Ouray Invitational (Ridgway State Park)

Freshmen: Melissa Davis (26:07-’01) Alex Huntley (23:38-’01)

Sophomores: Teresa Bell (24:34-’01) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Juniors: Christine Henion (26:46-’01) Rob Thayer (19:47-’01)

Seniors: - - - - - - - - - - - Nick Gibbs (25:03-’01)

Hotchkiss

Freshmen: Cass Henion (20:54-’04) Cameron Cotton (21:08-’01)

Sophomores: Cass Henion (20:44-’05) Garrett Marquardt (18:12-’04)

Juniors: Erin Thayer (21:51-’03) Garrett Marquardt (17:56-’05)

Seniors: Teresa Bell (21:39-’03) Rob Thayer (17:10-’02)

Hotchkiss Valley Course

Freshmen: Natalie Anderson (20:06-’10) Jason Sturgis (20:16-’10)

Sophomores: Natalie Anderson (21:15-’11) Andrew Tiedeman (19:04-’12)

Juniors: Natalie Anderson (21:03-’12) Andrew Tiedeman (17:59-’13)

Seniors: Natalie Anderson (20:53-’13) Cody Bartlett (18:38-’12)

Glenwood Springs Invitational (Two Rivers Park)

Freshmen: Cass Henion (20:32-’04) Alex Huntley (20:13-’01)

Sophomores: Cass Henion (20:26-’05) Garrett Marquardt (17:39-’04)

Juniors: Erin Thayer (20:30-’03) Rob Thayer (17:44-’01)

Seniors: Teresa Bell (20:34-’03) Rob Thayer (17:02-’02)

Anna Banana (Connected Lakes State Park)

Freshmen: Natalie Anderson (18:54-’10) Jason Sturgis (18:32-’10)

Sophomores: Natalie Anderson (19:23-’11) Garrett Marquardt (17:05-’04)

Juniors: Natalie Anderson (19:00-’12) Trevor Walters (17:12-’10)

Seniors: Johanna Reed (18:57’-09) Cody Bartlett (16:21-’12)

Silverton

Freshmen: Teresa Bell (22:07-’00) Chris Linman (22:05-’98)

Sophomores: Mary Groome (22:07-’97) Vince Galgano (18:43-’97)

Juniors: Mary Groome (22:07-’98) Philip McPherson (18:59-’96)

Seniors: Mary Groome (22:29-’99) Vince Galgano (17-55-’99)

Moffat County Invitational

Freshmen: Catie Miller (23:21-’99) John Zeldenthuis (23:04-’98)

Sophomores: Jamie Thayer (23:39-’98) John Zeldenthuis (20:47-’99)

Juniors: Jamie Thayer (22:58-’99) Philip McPherson (18:24-’96)

Seniors: Amanda Meredith (23:46-’98) Philip McPherson (18:17-’97)

Aspen Golf Course

Freshmen: Teresa Bell (22:18-’00) John Zeldenthuis (22:05-’98)

Sophomores: Cass Henion (22:08-’05) Rob Thayer (18:54-’00)

Juniors: Erin Thayer (22:18-’03) Garrett Marquardt (18:30-’05)

Seniors Johanna Reed (21:59-’09) Vince Galgano (18:14-’09)

Aspen High School

Freshmen: Audralea Coe (22:26-’02) Luke Yerion (23:18-’12)

Sophomores: Erin Thayer (22:18-’02) Andrew Tiedemann (19:31-’12)

Juniors: Natalie Anderson (21:53-’12) Johnathan Beers (24:13-’00)

Seniors: Teresa Bell (23:30-’03) Rob Thayer (17:57-’02)

Snowmass Golf Course

Freshmen: Erin Thayer (20:57-’01) Alex Huntley (21:05-’01)

Sophomores: Teresa Bell (22:12-’01) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Juniors: Christine Henion (23:47-’01) Rob Thayer (18:07-’01)

Seniors:

Montrose Relays (Three 1 mile splits per runner; total time listed)

Freshmen: Natalie Anderson (17:50-’10) Cesar Macias (17:52-’07)

Sophomores: Natalie Anderson (18:24-’11) Rob Thayer (16:05-’00)

Juniors: Cass Henion (18:36-’06) Rob Thayer (16:03-’01)

Seniors: Johanna Reed (17:52-’09) Garret Marquardt (15:48-’06)

Palisade Invitational

Freshmen: Cass Henion (20:25-’04) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sophomores: Erin Thayer (20:14-’02) Garrett Marquardt (17:16-’04)

Juniors: Teresa Bell (20:36-’02) Colt Johnson (18:12-’04)

Seniors Teresa Bell (21:05-‘03) Rob Thayer (17:01-’02)

Crested Butte Golf Course (regional)

Freshmen: Audralea Coe (21:29-’02) - - - - - - -

Sophomores: Erin Thayer (21:19-’02) Cameron Cotten (21:41-’02)

Juniors: Teresa Bell (21:42-’02) - - - - - - - -

Seniors: Christine Henion (25:26-’02) Rob Thayer (17:57-’02)

Rangely Golf Course

Freshmen: Erin Thayer (21:19-’01) Alex Huntley (21:39-’01)

Sophomores: Teresa Bell (22:13-’01) Robert Ryszka (19:38-’01)

Juniors: Jamie Thayer (22:12-’99) Rob Thayer (18:21-’01)

Seniors: Mary Groome (22:40-’99) Vince Galgano (17:35-’99)

Steamboat Springs

Freshmen: Jamie Thayer (23:15-’97) John Zeldenthuis (21:48-’98)

Sophomores: Mary Groome (22:28-’97) Vince Galgano (18:49-’97)

Juniors: Mary Groome (23:56-’98) Eric Linman (19:58-’97)

Seniors: Amanda Meredith (22:33-’98) Philip McPherson (17:49-’97)

Cortez (Montezuma County Fairgrounds; Regional)

Freshmen: Natalie Anderson (21:26-’10) Jason Sturgis (20:21-’10)

Sophomores: Chelsy Reed (23:47-’10) Kurt Katzdorn (20:03-’10)

Juniors: Erin Jones (25:27-’10) Trevor Walters (18:52-’10)

Seniors:

State Meet (Kent Denver)

Freshmen: Audralea Coe (20:34-’02) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sophomores: Erin Thayer (20:14-’02) Rob Thayer (19:04-’00)

Juniors: Teresa Bell (20:33-’02) Rob Thayer (17:49-’01)

Seniors: Jamie Thayer (21:46-’00) Rob Thayer (16:40-’02)

State Meet (Colorado Springs; Fountain Park)

Freshmen: Johanna Reed (20:35-’06) Mitch Murdoch (20:23-’06)

Sophomores: Audralea Coe (20:45-’03) Garrett Marquardt (17:14-’04)

Juniors: Erin Thayer (20:05-’03) Garrett Marquardt (17:46-’05)

Seniors: Teresa Bell (19:59-’04) Fred Busch (17:37-’03)

State Meet (Fort Collins; Fossil Ridge High School)

Freshmen: Vela Bair (22:31-’08) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sophomores: Jennifer Badding (23:35-’08) Trevor Walters (17:57-’09)

Juniors: Johanna Reed (19:15-’08) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Seniors: Johanna Reed (19:15-’08) Sergio Rushing (17:22-’08)

State Meet (Arapahoe County Fairgrounds)

Freshmen: Natalie Anderson (19:30-’10) - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sophomores: Natalie Anderson (19:22-’11) Jason Sturgis (19:10-’11)

Juniors: Chelsy Reed (22:44-’11) Cody Bartlett (17:50-’11)

Seniors: - - - - - - - - - Trevor Walters (17:52-’11)

State Meet (Norris Penrose Center; Colorado Springs)

Freshmen: Sophia Schelle (22:02-’12) Zack Allen (20:54-’13)

Sophomores: Mae Anderson (21:24-’13) Andrew Tiedeman (17:43-’12)

Juniors: Natalie Anderson (20:18-’12) Andrew Tiedeman (17:34-’13)

Seniors: Natalie Anderson (20:32-’13) Kurt Katzdorn (18:53 -’12)

Cross Country Gallery

SCHEDULES

DateEventLocationTime
Sat Aug 27, 2016BasaltCrown Mountain Park, Carbondale10 am
Fri Sep 2, 2016DeltaDevils Thumb10:00 AM
Sat Sep 10, 2016Hotchkiss InvitationalHotckiss9 am
Sat Sep 17, 2016GunnisonGunison Middle School9 am
Fri Sep 30, 2016DeltaSweitzer Lake10 am
Fri Oct 7, 2016PalisadeRiver Bend Park10 am
Fri Oct 14, 2016Montrose RelaysColumbine FieldTBA

NEWS & ANNOUNCEMENTS

Feb 17
news

Announcements for Friday, February 17:

LUNCH:

Roll Ups

HAPPENING TODAY:

HAT DAY!!!!! Pay $1.00 and wear a hat. Proceeds go to the Spring Fling on March 10th.

Basketball @ Vail Christian - 3:00,4:30,6:00,7:30

Wrestling @ State

HAPPENING TOMORROW:

Wrestling @ State

FOR YOUR INFORMATION:

Next week is winter break. Enjoy, and see you back at school on February 27.

Reminder passes do not work for the basketball playoffs which start next week

Students, our annual Pennies for Patients Fundraiser is happening. It will go on until the 2nd of March. Please bring all the change you have, especially pennies, and help fund the research for a cure for Leukemia.

Spring Sports start Monday Feb. 27th. If you have not participated in a Fall or Winter sport you must turn in your physical and sports packet to the office.

Students - If you are interested in law enforcement, the Colorado State Patrol Youth Academy is this summer. You must be 16 years old to apply, and applications are due March 13. See the poster on the bulletin board for more info.

Congratulations go out to Hotchkiss High School for receiving the School of Distinction Award. Governor's Distinguished Improvement Award, High Performing School for 2016.

UPCOMING EVENTS

    Grabbing upcoming events...